Aprašiusi 20 dalykų, kurie padės greičiau prisijaukinti Balį, pastebėju, kad pastaruoju metu pradėjau gauti daugiau klausimų ir apie patį pasiruošimą kelionei į šią salą. Nusprendžiau visus savo atsakymus bei pasidalinimą patirtimi sudėti į vieną vietą:
1. Kur geriausia keliauti, ką pamatyti, kiek laiko skirti?
Matyt, nepasakysiu nieko naujo atsakydama, kad Balis, nors ir gana nedidelis, yra labai įvairus, todėl ir kelionės planavimas labai priklauso nuo pomėgių bei keliavimo būdo. Nors apie atskiras salas ir kai kuriuos Balio regionus esu aprašiusi atskiruose įrašuose, bet bendram įsivaizdavimui, Balį „apibendrinčiau“ taip:
Vakarinė pakrantė (Kuta, Seminyak, iš dalies Canggu) – arčiau oro uosto, daug turistų, ypač Australijos jaunimėlio. Šalia pajūris, tinkamas pradedantiems banglentininkams, smėlis pusiau šviesus, nuo Kutos link Canggu pereinantis į tamsų (aš tokį vadinu žeme :)). Kutoje pigiau, Seminyak‘e ir Canggu – brangiau. Šią dalį arba praleisčiau, arba skirčiau kokią dieną kitą daugiausiai.
Šiaurė – kalnuota, nuostabiausi kriokliai, ežerai, graži gamta, ugnikalniai, šventyklos, oras vėsesnis, judėsite lėčiau dėl dažnų serpantinų, mažiau žmonių, ramiau, Lovinoje delfinai. Tikrai rasčiau ką veikti 4-5 dienas.
Rytai – Amedas ir Tulambenas tinkami giluminiam ir paviršiniam nardymui, paplūdimiai juodojo smėlio. Judant link Padang Bay, yra pora baltojo smėlio paplūdimių (Virgin Beach, White sand beach). Sanuras yra populiarus kurortas, kuriame ramiau, palyginus su Vakarine pakrante, populiaresnis tarp vyresnių keliautojų, taip pat šeimų su vaikais. Smėlis gelsvas, maudytis geriau nuo ryto, nes po pietų vanduo nusėda (kaip ir visur Balyje). Miestelis yra palei pakrantę, patogus taškas prieš išvykstant namo, daug vietų pavalgyti, įsigyti lauktuves. Iš jo arčiausiai keltis iki Nusa Lembongan ar Penida salų. Amedui ir/ar Tulambenui skirčiau apie 2-3 dienas, pakeliui dienai stabtelčiau netoli Padang Bay ar Candidassa, o Sanurui apie 1-2d.
Pietūs – dar kitaip vadinamas „Bukit“ pusiasalis. Jame daug gelsvo smėlio paplūdimių, tiesa, nemaža dalis yra uolėti. Taip pat, priklausomai nuo mėnulio ciklo, gali būti gana stiprios bangos, bet po pietų, kaip ir visur, vanduo pradeda sėsti. Ramesni yra Nusa Dua pusėje. Daugiausia veiksmo vyksta aplink Uluwatu paplūdimį, taip pat Padang Padang, Dreamland beach, tai yra populiari patyrusių banglentininkų vieta. Pusiasalyje nemažai kavinių, barų ir net viešbučių, įsikūrusių uolose su nuostabiais vaizdais į vandenyną. Kadangi kelio iki pusiasalio yra, kad jau vykti, tai kokioms 2-3 dienoms tikrai.
Centrinė dalis ir jos populiarusis miestelis Ubudas – mėgstančiųjų jogą, sveiką gyvenseną, ieškančių savęs ir įvairiausių dvasinių atradimų sostinė. Daug sveiko maisto kavinių ir restoranų, daug ryžių terasų aplinkui ir takelių pasivaikščioti po juos, taip pat ir šventyklų. Patogi vieta pradėti kelionei po Balio salą, nes iš čia paprasta susiplanuoti vienos dienos išvykas į daugelį salos pusių. Patį Ubudą per 1-2 dienas galima apvaikščioti ir apžiūrėti pėstute, bet jei norisi išbandyti jogos bei kitų įvairiausių užsiėmimų, taip pat iš čia vykti į dienos išvykas, galima pasibūti net ir iki savaitės.
2. Ar užsisakyti viešbučius visai kelionei iš karto?
Aš viešbučius užsisakau pirmoms 2-3 dienoms, o likusią kelionės dalį žiūriu pagal situaciją, nes gi visko gali atsitikti ar pasikeisti, o tada užsisakau arba vietoje, arba internetu per bookingcom‘ą. Beje, gana neseniai atradau ir labai sėkmingai praktikuoju bonusway.lt sistemą, kuri veikia kaip lojalumo kortelė, tik be kortelės ir internetu, be to, pinigus gaunu grynais, o ne nuolaidomis (taip taip, vadinamasis „cashback‘as“). Principas labai paprastas:
– naudojuosi tuo pačiu bookingcom‘u, tik einu ne tiesiogiai, o per jų svetainę;
– kadangi einu per juos, bookingas traktuoja tai kaip nukreipimą iš jį reklamuojančios svetainės, perveda svetainei „bonusą“, o ta svetainė bonusu su manim dalinasi grynųjų pinigų forma;
– viskas veikia ir per mob., tel., o online galima matyti savo balansą;
– pinigų išėmimą darau, kai sukaupiu 10 eur;
– beje, einant per nuorodą www.bonusway.lt/noplan, bus papildomas 3 eur bonusas atlikus pirmąjį pirkimą/užsakymą!
3. Ar reikalinga viza?
Jei atvykstate laikotarpiui iki 30d. – viza nėra reikalinga, nes ją nemokamai gausite atvykę į šalį oro uoste (bus uždėtas antspaudas pase). Būtina:
- Galiojantis pasas;
- Bent du tušti lapai pase antspaudui;
- Išvykimo iš šalies bilietas.
Jei atvykstate laikotarpiui virš 30d. (max. Iki 60d.) – viza bus reikalinga. Ją galima įsigyti atvykus į oro uostą iki migracijos patikrinimo (vadinasi „Visa on arrival“, t.y. VOA). Dėmesio! Techniškai Jūs perkate vizą 30d., o po to tęsiate dar 30d., taigi reikės bent vieno vizito į Migracijos ofisą Jūsų atostogų metu. Apie viską iš eilės:
- Nusileidę oro uoste, einate prie langelio, kur parašyta, kad galite nusipirkti „Visa on arrival“ (VOA);
- Sumokate už ją EUR, USD arba jei turite Rupijomis (bet tikrai tinka ir Jūsų turima valiuta). Kainos kartais keičiasi, todėl geriausia pasitikslinti papildomai, kol kas kaina apie 30 Eur. Toliau einate į eilę prie migracijos, praeinate patikrinimą ir atvykstate į šalį – sveiki atvykę!
- Kadangi šią vizą reikią pratęsti tam, kad galėtumėte iš viso būti 60d., geriausia naudotis agentų paslaugomis ir tuo pasirūpinti iš karto atvykus. Vizos pratęsimas su agento mokesčiu kainuoja apie 40 Eur, į tai įeiną viskas nuo..iki, t.y. paso paėmimas iš Jūsų ir pridavimas dokumentų pildymui Migracijos ofise, dokumentų pildymas, eilės registravimas, pagalba Jums pačiame ofise, paso atidavimas viską sutvarkius. Aš naudojuosi laiko patikrintu ir patikimu agentu, kurių dar ir kainos vienos geriausių. Drąsiai kreipkitės, jie viską labai išsamiai paaiškins ir sužiūrės. Ar saugu būti be paso?! Taip 🙂 Aš be paso gyvenau 2016 ir 2017 metus, nes visą laiką jis buvo pas agentus dėl vizos pratęsimo. Net skraidžiau tik su paso nuotrauka vietiniais skrydžiais po šalį. Sveiki atvykę į Indoneziją, kur į kai kuriuos dalykus žiūrima daug paprasčiau 🙂
4. Ar reikia skiepytis?
Skiepai vykstant į Indoneziją nėra privalomi. Balio sala ir aplinkinės (Java, Gili, Lombokas, Nusa Lembongan/Penida) yra išsivysčiusios, taigi pavojaus nėra, todėl skiepytis ar ne, yra kiekvieno asmeninis reikalas. Rekomenduojami skiepai nuo stabligės. Beje, Indonezijoje yra „Denge“ virusas, kurį platina uodai, bet skiepų nuo jo nėra, taigi apsisaugoti papildomai padės purškalas nuo uodų, kurį galite arba atsivežti, arba įsigyti vietoje.
5. Kokią valiutą vežtis, kur ją išsikeisti? Ar galima atsiskaityti kortele? Ar saugu grynintis bankomatuose?
Indonezijos valiuta yra Indonezijos Rupijos. Kursas svyruoja:
1 Eur ~ 15500 IDR;
1 USD ~ 13100 IDR;
1 GBP ~ 17000 IDR.
Populiariausia atsiskaitymo priemonė yra grynieji. Keliaujant po Balį ir aplinkines salas visiškai pakanka EUR, taigi papildomai keisti jų į USD tikrai neverta. Neretai norint atsiskaityti kortele (jei apskritai yra galimybė), yra taikomas papildomas 2-3 proc. mokestis. Dažnas sukčiavimo atvejis yra kai keičiant valiutą, kai banknotai perskaičiuojami ir išduodami teisingai prieš Jūsų akis, o tik išėję pastebite, kad dalies trūksta, todėl keisti grynuosius svarbu atvirose vietose, autorizuotose keityklose, gerai perskaičiuoti pačiam. Kortele iš bankomato daugiausia galima nusiimti 3 mln. IDR, o kai kur tik 1,5 mln. Nusiimant pinigus, kaskart sumokate mokesčius savo bankui. Dėl saugumu, gryninantis pinigus bankomate, aš visada ranka pridengiu klaviatūrą kai vedu kortelės PIN kodą.
NB! Neretai bankai riboja kortelės naudojimą Azijos šalyse, taigi rekomenduojama informuoti savo banką apie kelionę.
6. Kaip patogiausia ir pigiausia keliauti po salą? Ar yra viešasis transportas?
Vienareikšmiškai – motoroleriu! Nors pati vairuoti šią transporto priemonę atidėliojau net mėnesį, kai tik galų gale pabandžiau, jau po 2-3 dienų pavažinėjimo po kelias valandas per dieną, galėjau nevaržomai keliauti po visą salą. Svarbiausia yra pradėti ten, kur ramesnės gatvės ir pajusti pačią transporto priemonę, tada važiuoti savo tempu ir nesijaudinti, kad aplink visi taip pypsena (tai yra viena iš ypatybių Azijoje, norint atkreipti dėmesį, kad kažkas nori lenkti ar yra netoliese, nieko asmeniškai prieš Jus).
Jei motorolerio visgi nesinori, patogiausia yra samdytis vairuotoją ir pagal suderintą maršrutą jis Jus pavežios. Samdant vairuotoją ir planuojant vykti į vieno miestelio į kitą, pagal galimybes suplanuoju maršrutą taip, kad pvz. išvykstate iš vienos vietos, keliaujate ir nakvynės vykstate į kitą miestelį, taigi taip sutaupomas ir laikas pervežimams. Nuomotis ir vairuoti automobilį galima ir pačiam, tiesiog verta turėti mintyje, kad eismas vyksta kairiąja kelio puse, taip pat kai kur keliukai siauri, nemažai kamščių (kažkaip vairuojant motorolerį tai visai nesudaro nepatogumų :)).
Tarpinis variantas yra „shuttle bus“, pvz. „Perama“ tinklas, kurie nustatytomis valandomis važiuoja iš vieno miestelio į kitą. Jį rinktis verta tada, kai keliaujate po vieną, nesinori vairuoti motorolerio, taigi automobilis būtų brangiau. Tiesa, jie važiuoja ne į visas salos dalis, taip pat, jei nesusirenka pakankamai žmonių, gali tą valandą ir nevažiuoti, taigi geriausiai tartis vietoje.
Keltis į kitas salas galima greitaeigiais keltais. Kai perkate į juos bilietus, įeina ir paėmimas iš viešbučio bei parvežimas atgal, taigi viskas patogiai sudėliota nuo.. iki. Taip pat tokią kelionę galima suderinti ir su pervažiavimu iš vieno miestelio į kitą, pvz. išvykti į Gili salas iš Ubudo, o grįžti jau į Sanurą.
7. Ar reikalingas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas? Ar jo prašo nuomojantis motorolerį ar automobilį?
Oficialiai – taip, reikalingas. Praktiškai – didžioji dalis jo neturi (net ir čia gyvenantys vakariečiai). Ką gi tai reiškia? Tai reiškia, kad jei Jus sustabdys policija, paprašys vairuotojo pažymėjimo, paduosite savo lietuvišką ir gausite ats., kad jis netinka. Tada šypsodamiesi pasakysite „oi, sorry, nežinojau“, o jie taip pat šypsodamiesi atsakys „nieko tokio, kitą kartą turėkite, bet šį kartą teks susimokėti baudą“. Na ir tada jau sėkmės bei derybų klausimas, kokio dydžio ta bauda. Mane su draugais stabdė, kai vairavome automobilį, išsisukome su maždaug 4 eur. Kitus draugus yra stabdę, susimokėjo ir po keliasdešimt Eurų. Dar yra kitus stabdę, visai nieko nemokėjo, nes paleido. Dar kitų yra apskritai niekada nestabdę – pasisekė J Patartina turėti atskirą piniginę su nedidele vietinės valiutos suma (apie 4-5 Eur), kad matytųsi, kad tikrai važiavote netoli ir pinigų daug nepasiėmėte (taip pat ir banko kortelės!). Taip pat, patartina dėvėti šalmus, būti tinkamai apsirengusiems (ne pvz. su „maudymkėm“, kaip kai kurie pusnuogiai australai). Mažiau turistų, taigi ir policijos yra Šiaurėje, daugiau – Vakaruose ir Pietuose, bet apskritai, reidai ar kažkoks labai stabdymas nėra dažni ar populiarūs (na bent jau aš nesu pastebėjusi ar labai girdėjusi iš kitų).
Nuomojantis motorolerį ar automobilį iš agentūrų, tarptautinio pažymėjimo dažniausiai prašo. Nuomojantis gatvėje ar iš viešbučio, kur apsistojote, paprastai neprašo.
Na, o kam norisi ramybės, apie tinkamo pažymėjimo įsigijimą Balyje galima daugiau info pasiskaityti šioje svetainėje.
8. Kaip dėl orų Balyje? Kada lietingas ir kada sausasis periodai? Koks tas lietus lietingojo metu? Ar įmanoma keliauti?
Balio klimatas yra tropinis, ore daug drėgmės. Temperatūra svyruoja apie +28 C ištisus metus (keliais laipsniais vėsiau Šiaurėjė, Ubude). Lietingas sezonas Balyje yra Lapkritis – Vasaris, sausasis yra Balandis – Rugsėjis, o pereinamieji mėnesiai yra Kovas, Spalis, bet…
Kaip parodė 2017 metai, orai tokie, kad gali planuoti vienaip, bet reikia turėti ir planą B. Aš patariu:
- Turėti storesnį lietpaltį su parauktais rankogaliais, nes tai labiau apsaugos nuo sulijimo ir visur su savimi jį vežiotis (ypač jei vairuojate motorolerį);
- Turėti mintyje, kad Šiaurė bei Ubudas yra labiau kalnuotos vietovės, taigi ten ir vėsiau, ir oras labiau permainingas, todėl nenustebkite, kad Pietuose saulė, o pas Jus apniukę ar gal net ir lynoja;
- Turėti kur saugiai susidėti daiktus (telefonus, foto aparatus, etc.), kad jie neperšlaptų;
- Įsivertinti ne tik vingiuotus keliukus, bet ir galimą lietų, nes lietaus sezono metu lietus tikrai stipus, kartais gali būti patvinusios gatvės arba dėl jo stiprumo tiesiog bus neįmanoma važiuoti, taigi teks slėptis ir laukti. O laukti gali tekti ir kelias minutes, ir net kelias valandas;
- Turėti mintyje, kad dėl audros gali būti atšaukti keltai (pvz. į/iš Gili salų), taigi pasilikti pakankamai laiko grįžti į Balio salą iki skrydžio namo;
- Turėti mintyje, kad Balyje ir taip yra drėgnas klimatas, taigi jei nebus saulės ir nuolat lis, drabužiai nedžius;
- Pagalvoti, ką galėtumėte veikti jei tuo metu lyja ir Jūs negalite ar nenorite niekur lįsti (SPA, masažai, skaityti knygą, bendrauti ir t.t.);
- Nusiteikti, kad gamta yra gamta 🙂
9. Ar paliekami arbatpinigiai, kokia suma?
Labai dažnai kavinėse meniu apačioje pamatysite, kad į kainą nėra įskaičiuoti mokesčiai (~10 proc.) ir arbatpinigiai (~5 proc.), taigi paprašius sąskaitos, jie bus pridėti papildomai. Tokiais atvejais, aš arbatpinigių papildomai nepalieku, nebent itin sužavėjo padavėjo aptarnavimas. Kitais atvejais, palieku ~10 proc. nuo sumos.
Arbatpinigių vairuotojams bei gidams paliekame su keliaujančiomis grupėmis visada, tą darome kelionės pabaigoje. Paprastai skiriame apie kelis Eurus per dieną.
10. Kaip su higiena? Girdėjome, kad vanduo iš čiaupo negeriamas?
Vanduo iš krano Indonezijoje yra negeriamas, taigi geriamąjį vandenį teks įsigyti buteliuose parduotuvėse. Balio sala yra tikrai išvystyta ir aš asmeniškai papildomų dezinfekcijos priemonių nenaudoju. Kita vertus, organizmas gali pajausti pokyčius vien jau dėl laiko pasikeitimo, kitokio klimato bei maisto. Dėl sveikatos draudimo kelionės metu visada rekomenduoju kreiptis į draudimo bendrovę, taip pat sveikatos bei kelionės draudimai neretai yra kredito kortelių dalis (geriausia šią informaciją patikslinti su savo banku). Vaistinėlėje kelionės metu atsargai nepakenks šie vaistai:
- Malšinantys skausmą bei uždegimą;
- Padedantys virškinimui ar nuo apsinuodijimo (aktyvioji anglis, etc.);
- Nuo viduriavimo;
- Nuo supimo/jūros ligos;
- Individualiai vartojami vaistai.
11. Kuris interneto ryšys geriausias, kur įsigyti, kokia kaina?
Mano asmeniškai išbandytas (taip pat ir kitų keliautojų, sutiktų keliaujant ne tik po Balį) – „Telkomsel“. 4 Gb, kurie galioja 30d., kainuoja apie 7 Eur. Kortelę galima įsigyti tiek oro uoste, tiek jau ir atvykus į vietą. Oro uoste jos šiek tiek brangesnės, be to, ten veikia WiFi, todėl aš pirkčiau geriau jau atvykusi į vietą.
Apibendrinant, visos nuorodos ir pavadinimai dar kartą trumpai žemiau:
- Viešbučius rezervuotis pirmoms kelioms dienoms, naudoti bookingcom‘ą ir papildomai gaunant grynųjų naudojantis bonusway.lt/noplan nuorodą;
- Kelto bilietus į Gili salas pirkti su noplan.lt nuolaida iš vienų pigiausių ir patikrintų vežėjų;
- Mano ir daugelių kitų keliautojų išbandytas interneto ryšys „Telkomsel“;
- Vizos iki 30d. nereikia, virš 30d. rekomenduoju naudotis patikimo agento pagalba;
- Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas reikalingas, bet praktikoje būna visko, taigi norintiems ramybės, galima šį klausimą išspręsti Denpasare (Balio sostinėje).
Žiemai ruošiuosi keliauti į Balį ir AČIŪ Dievui, kad radau jūsų blogą 🙂 Tikrai labai daug naudingos informacijos, kuria pasinaudosiu 🙂
Ačiū, labai smagu 🙂
Labas rytas, jūsų pasidalinimai apie keliones, o ypatingai apie Bali sala, yra geriausias atradimas ruošiantis kelionei. Labai daug sužinojau, o dabar nekantrauju patirti.
Balyje turėsime 11pilnų dienų. Norim apsistoti trijose vietose. Ubud, Gili salos, Uluvatu. Kaip patartumėte pasiskirstyti dienas? Zinau, kad daugiausiai būsime Ubud, nes ten patogi lokacija, ar neperdau ten pvz penkių dienų? O gili salose ar užtektų dviejų ir pietinėje dalyje Balio dviejų, ar visgi mažokai? Labai lauksiu atsakymo, Ačiū, kad esat 🙂
Ačiū už komentarą, malonu 🙂
Iš tiesų Ubude yra patogu apsistoti norint organizuotis išvykas po šiaurinę dalį bei aplink Ubudą. Ubudui galima skirti 4-5 d., tada iš ten vykti į Gili salas (paprastai apie 2 naktų pakanka, išvykite kuo anksčiau, o grįšite į vakarą, tai pilnai išnaudosite laiką), tada grįžus transferį už papildomą priemoką galima rinktis tiesiai į Uluwatu, taip irgi labai gerai pasiskirstys laikas. Iš esmės, per 11 d. tikrai įmanoma ir viskas gerai susidėlioja 😉
Smagios artėjančios kelionės!